Екскурсія: Центр Європи / Сироварня - Хуст (лозоплетіння, страусина ферма, оленяча ферма)

Географічний Центр Європи

Надзвичайно насичена екскурсія двох різновидів з відвідуванням або центру Європи за Раховим, або приватної сироварні за швейцарською технологією в селі Н.Селище. Відвідування оленячої і страусиної ферм, та ценру лозеплетіння в селі Іза залишаються спільними. Крім того, під час екскурсії через сироварню за домовленістю можливо організувати відвідування канатної дороги з підняттям та фотографувванням на вершині.

Центр Європи

У 1885-1887 роках географи Австро-Угорської імперії проводили геодезичні дослідження в Закарпатті (територія сучасної України) на предмет побудови залізниці дороги з Рахова в Сігет. Принагідно було з'ясовано, що в Верхнетісянській котловині може знаходитись центр Європи. Вчені з віденського цісарсько-королівська військово-географічного інституту після ретельного вивчення визначили місце передбачуваного географічного центру Європи, і в 1887 році був встановлений історичний знак з каменем. Латинська напис на постаменті голосують (у перекладі академіка Н. Тарасова):

Постійне точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, який виготовлений в Австрії та Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, встановлений тут Центр Європи ... 1887

Кордони Європи, що використовувалися віденськими вченими для обчислень невідомі, але за описами приймалися до уваги крайні значення за широтою та довготою, після чого обчислювався геометричний центр.

Геодезичний знак Центр Європи був встановлений біля села Ділове Рахівського району Закарпаття (Україна) у 1887 році. Він являє собою двометровий геодезичний знак, виготовлений з високоякісного бетону і має форму зрізаної чотиригранної піраміди. На прямокутному постаменті висічене наступне: "Постійне точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, який виготовлений в Австрії та Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, встановлений тут Центр Європи 1887. Координати географічного центру Європи: 47 ° 56'3" північної широти і 24 ° 11'30 "східної довготи.

Географічний Центр Європи

Історія виникнення знака

У 1885-1887 роках у Верхнетісянськой улоговині (Закарпаття тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) проводилося вивчення місцевості з метою будівництва залізниці "Рахів-Сігет", В процесі вимірювання інженери з'ясували, що в де-то в цій місцевості може знаходитися географічний центр Європи. Для точного встановлення сюди було запрошено вчених з Відня, вони після ретельної перевірки та визначили місцезнаходження центру Європи.

Цей знак пережив дві світові війни і дійшов до нашого часу у своєму первинному вигляді, але оскільки він виглядає дуже скромно, його було вирішено доповнити ще одним знаком. 27 травня 1977 біля старого знака була побудована стела висотою 7,2 м. Паралельні лінії стели символізують чотири сторони світу. Порожнеча між розбіжностями ліній створює враження цілісної єдності і центральності. Ось, що проходить посередині посилює центр композиції. На висоті 6м. 60 см. встановлений куля, яка символізує планету Земля і несе технічну навантаження - з'єднує пластини роблячи стелу стійкіші.

Географічний Центр Європи

Проте останнім часом знову розгорілася дискусій про місце розташування центру Європи. Фахівці з Інституту географії Франції провели нові виміри і заявили, що географічний центр континенту розташований біля Вільнюса. Французька академія наук навіть видала уряду Литви відповідний сертифікат.

Сплеск наукових дискусій навколо географічного центру Європи влади Закарпаття вирішили використати прагматично: звернулися до Віктора Ющенка та уряду з проханням пустити прямий залізничний потяг з Києва до Рахова. А московський науково-популярний журнал «Астролог» опублікував статтю Олени Копилової «Карпати - центр Європи. Астрологічні дослідження географічного місця з координатами 24 градусів східної довготи і 48 градусів північної широти, як перехрестя європейських шляхів в еру Водолія».